Jak funguje hlubinná regresní terapie?

Jak funguje hlubinná regresní terapie?

V regresní terapii pracujeme s minulostí, aby neovlivňovala naši přítomnost a budoucnost

Hlubinná regresní terapie, přesněji hlubinná abreaktivní psychoterapie, zpracovává minulé události, které ovlivňují náš současný nebo budoucí život. Co jsou minulé události, které způsobují strach, úzkost nebo jiné negativní emoce, pocity a myšlenky?

Představte si malou, pětiletou holčičku, pojmenujeme ji třeba Anička. Anička je se starším bratrem na návštěvě u babičky. A protože babička odjela na nákup, hlídá Aničku bratr. Anička chce pozornost. Bratr, aby měl klid, zavře Aničku pod nějakou záminkou (třeba hra na schovávanou) ve sklepě babiččina starého domu. Zavřená Anička se bude dívat kolem sebe, uvidí staré vlhké zdi, nebude tam moc světla, uvidí pavučiny a pavouky, kteří jí v tu chvíli přijdou jako velké tarantule. Čím déle bude zavřená, tím více si to tam začne prohlížet, bude mít nepříjemné pocity, začne se cítit sama, možná zrazena starším bratrem, začne pociťovat strach ze všeho, co vidí, a ještě více z toho, co nevidí. Objeví se úzkost, začne jí bušit srdíčko a bolet bříško. Pravděpodobně začne plakat, nebo křičet. Její vnímání se zúží a pozornost věnuje jen tomu, co jí děsí. Všechny tyto pocity, které zažívala, se jí spojí s tmavou místností, pocitem samoty, pavouky, nebo třeba s tím, že je zavřená. Bratr ji za nějakou dobu pustí, možná jí bude nějaký, způsobem přemlouvat nebo vyhrožovat, aby to neřekla rodičům…

Uteče mnoho let a nyní již dospělá Anna žije se svojí rodinou ve straším domě. Nějakou dobu trpí nepříjemnými pocity, které se stupňují. Neví, čím to může být. Začne být unavená, podrážděná, možná její chování ovlivňuje vztah s manželem. Přitom téměř denně chodí do sklepa, kde si její podvědomí na základě asociací spojí sklep a další podobnosti (třeba se za ní průvanem zabouchnou dveře, vidí tam pavučiny…) s událostí, která se odehrála v pěti letech a byla zapomenuta. Pocity úzkosti, strachu, obav jsou na světě. Prostě se objeví. Anna hledá příčinu, proč se cítí tak špatně. Najednou nemůže mít v ložnici zavřené dveře, necítí se dobře ve tmě nebo začne mít nepříjemné pocity ve společnosti svého o několik let staršího manžela. Začne přemýšlet, proč by mohla trpět úzkostí, strachem, odporem k manželovi a jinými nepříjemnými pocity. Ale nenapadne ji, že to si jen mozek na základě asociace spojil nepříjemnou událost a pocity, které měla jako malá pětiletá Anička, s prostředím, které téměř denně navštěvovala.  Nehraje roli, že první roky v domě bylo vše v pořádku. Stačí, aby se objevila nemoc, stres nebo cokoli jiného, co Anně snížilo její celkovou vitalitu. Filtry v mozku, které doposud tyto nepříjemné pocity a spojení blokovaly, byly oslabeny a vzpomínky začaly nenápadně prostupovat z podvědomí do vědomí.

Jak by uvedený problém řešila regresní terapie? S Annou bychom prošli všechny nepříjemné události, při kterých prožívala podobné pocity nebo stavy. Až bychom se dostali do věku pěti let (buď rovnou nebo po zpracování pozdějších traumat). Tuto událost bychom procházeli na úrovni podvědomí tak dlouho, až by její pocity byly neutrální a tedy vymizely. (pozn. klient obvykle prožívá podobné pocity, emoce, myšlenky a fyzické projevy i při terapii). Přitom bychom všechny negativní myšlenky zařazovali do doby, kdy bylo Anně pět let.

Po regresní terapii již Annin mozek nebude spojovat návštěvy sklepa ani jiných podobných prostor nebo situací s událostí, která se udála ve jejích pěti letech. Stejně tak zmizí náhlý odpor k manželovi, kterého si spojila se svým bratrem jako strůjcem traumatizujícího zážitku.

Podobným způsobem vzniká i celá řada jiných problémů, které komplikují život. Přitom vznikly kdysi dávno.

Komplikovat život mohou i negativní myšlenky. A nezáleží, zda jste je někdy dříve (v dětství, pubertě nebo již dospělém životě) vyslovili sami nebo vám byly řečeny a vaše podvědomí je přijalo za své. 

Příklady myšlenek, kterých je možné se úspěšně zbavit pomocí hlubinné regresní terapie

„Jsem špatný(á)!“

 „Nikdo mě nemá rád!“

„Všichni muži/ženy jsou stejní/stejné!“

„Už nikdy nikoho nebudu milovat! Nikdo mě nebude milovat!“

„Nikdy nic nedokážu/jsem neschopný!“

„Nikdo mi nepomůže!“

„Nikomu nemohu věřit!“

„Nikdy nebudu mít dost peněz!“

„Je mi z toho špatně!“ (jídlo, práce, lidé)

„Vzdávám to!“

… a mnoho dalších.

Při regresní terapii se často setkáváme s počátky traumat v minulých životech. Oprostěme se na chvíli od přesvědčení, že minulé životy nebo duše neexistují a připusťme je. Doby minulé se vyznačovaly násilím a byla to živná půda pro budoucí traumata. V následujících řádcích uvedu příklady některých traumat, která měla původ v minulých životech a mohou ovlivňovat ten současný.

Pocity studu – Připoutání u kůlu na náměstích jako trest, veřejné lynčování.

Náhlý odpor k partnerovi – Mučení nebo znásilnění vzhledově podobnou osobou.

Myšlenky, že lidé jsou zlí – Věznění, týraní, bití za něco, co dotyčný nespáchal.

Strach z uzavřených nebo tmavých místností – Věznění v kopkách, sklepech a podobně.

Strach z vody, nepříjemné pocity při potápění hlavy pod vodu – Mučení nebo násilná smrt utopením.

Problémy s nadváhou, snaha jíst velké množství jídla – Hladovění, život ve válečných konfliktech a obléhaných městech, časté myšlenky jako „Musím to rychle sníst!“, „Rychle, než nic nebude!“

Problém s pitím alkoholu po různých traumatech – Časté využívání alkoholu jako náhrady za nedostatek anestetik ve válečných konfliktech. Podvědomé využívání alkoholu jako léku na bolest (fyzickou nebo psychickou)

Strach ze zvířat – Napadení zvěří.

Nevysvětlitelné bolesti, fantomové bolesti – Například useknutá končetina v boji nebo jako trest.

Problémy s otěhotněním – Častá ztráta dítěte, myšlenky „Už nikdy nechci děti!“, „Nikdy se mi nenarodí zdravé dítě!“ a podobně.

Kožní problémy, ekzémy, lupenka – Popálení problematické části těla.

 

Ať věříte na minulé životy nebo jsou to pro vás jen výplody fantazie, důležitá je pocítěná změna, zlepšení až vymizení komplikací. O to jde na prvním místě!

Tomáš Procházka

www.terapeutickesluzby.cz